Predstavitev projekta Sprehod spomina, 24.oktober 2024
Projekt Sprehod spomina je virtualna simulacija sprehoda skozi najbolj obljudene ulice Ptuja v šestdesetih letih prejšnjega stoletja, namenjeno osebam z demenco. Naslavlja tako lokalne kot nacionalne potrebe oseb z demenco in predstavlja umetniški podvig z aplikativno vrednostjo, ki bi lahko postavil nov standard v oskrbi oseb z demenco.
Sprehod spomina z uporabo virtualne resničnosti in binauralnega zvoka osebam z demenco omogoča, da ponovno doživijo čas svoje mladosti preko sproščanja in stimulacije z več čuti, kar pripomore k obujanju pol-pozabljenih spominov. Omogoča realistično potovanje skozi čas in prostor, kjer lahko uporabniki slišijo ptičje petje, žuborenje Drave, občudujejo arhitekturo in vzdušje šestdesetih let, kar ponuja globoko čustveno izkušnjo. Hkrati pa osebam z demenco pomaga čutiti pripadnost, orientiranost ter povezanost s časom in prostorom, kar je ključno pri obvladovanju bolezni. Cilj projekta pa je, da postane metoda standard v institucionalnem varstvu in se prenese tudi v domače okolje oseb z demenco, s čimer se izboljša kakovost njihovega življenja.
Predstavitveni dogodek je danes, 24. oktobra združil produkcijsko ekipo projekta, koproducente in producente projekta (Špela Pavli Perko (direktorica Delavskega doma Trbovlje, predstavnica Mreže RUK), mag. Vesna Šiplič (direktorica Doma upokojencev Ptuj), mag. Marjana Kamnik (vodja enote Koroški dom starostnikov PE Slovenj Gradec), Mojca Kamnik & Tomislav Gangl & Aljaž Lipuš - produkcijska in idejna ekipa), stanovalce Doma upokojencev Ptuj, sodelujoče strokovnjake s področja oskrbe oseb z demenco in predstavnike institucij, ki sodelujejo v projektu, s katerimi smo preizkusili nadgrajeni projekt s pomočjo VR očal, govorili o tem kako projekt deluje v praksi in njihovih učinkih na osebe z demenco ter razpravljali o pomenu in vplivu takšnih inovacij na oskrbo oseb z demenco.
Za projekt je ekipa Sprehod spomina prejela nagrado za Prebojno invencijo Koroške gospodarske zbornice in bili so tudi uvrščeni na nacionalni izbor inovacij 2024.
Avtorja fotografij sta Mija Gaber in Tomislav Gangl.